Mieszkanie treningowe

Na terenie ZPSWR dla uczniów klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy funkcjonuje mieszkanie treningowe.
Uczniowie szkoły realizują w nim Program usamodzielnienia życiowego, którego głównym celem jest  wszechstronny rozwój na miarę swoich możliwości oraz przystosowanie do codziennego życia, tak aby umiał sobie radzić w podstawowych życiowych sytuacjach.
Usamodzielnienie życiowe polega na uczeniu, wspieraniu, rozwijaniu, usprawnianiu czynności, umiejętności i zachowań niezbędnych w samodzielnym funkcjonowaniu naszych uczniów.
Mieszkanie treningowe stwarza optymalne warunki kształcenia do samodzielnego życia, jak najmniej zależnego od innych oraz przygotowuje do podjęcia aktywności zawodowej w warunkach pracy chronionej, warsztatach terapeutycznych, a przede wszystkim we własnym gospodarstwie domowym.
Nasze mieszkanie składa się z kilku pomieszczeń; przedpokoju, kuchni, jadalni, pokoju i łazienki. Kuchnia wyposażona jest w sprzęt kuchenny oraz urządzenia AGD. W pokoju znajduje się miejsce do wypoczynku, biblioteczka z książkami i grami planszowymi oraz sprzęt RTV. Jadalnia to pomieszczenie, w którym spożywamy przygotowane przez nas posiłki gdzie umieszczony jest duży stół z krzesłami oraz komoda. W przedpokoju znajduje się duża szafa i garderoba. Łazienka wyposażona jest w urządzenia sanitarne a także pralkę automatyczną.
Uczniowie w mieszkaniu treningowym podczas cyklicznych zajęć mają możliwość uczestnictwa w różnych formach treningów; trening kulinarny, trening gospodarczy, trening obsługi sprzętu AGD i RTV, trening poprawiający umiejętności samoobsługi, trening ekonomiczny, trening umiejętności korzystania z transportu publicznego, trening umiejętności korzystania z komputera i internetu, trening poprawiający umiejętności  funkcjonowania w grupie oraz trening poprawiający umiejętności organizowania czasu według własnych zainteresowań.
 Zajęcia w mieszkaniu treningowym dla klas SPdP realizowane w warunkach realnego mieszkania umożliwiają uczniom nabywanie praktycznych umiejętności potrzebnych do prowadzenia samodzielnego gospodarstwa domowego. Kultywujemy tradycje świąteczne, organizujemy wyjścia  i wyjazdy do miasta lub za miasto oraz uczymy organizacji czasu wolnego.

W ostatnim czasie mieszkanie zostało odnowione. Pomalowane zostały ściany na przyjemne, jasne kolory, zakupione zostały nowe sofy w kolorze zielono – czarnym, zmieniony został układ mebli. Wszystkie zmiany sprawiły , że uczniowie zrobili wielkie WOW!!!… i z radością zabrali się do wszystkich prac związanych z pobytem w mieszkaniu. Od poniedziałku do piątku czas w treningowym szybko leci i z wielkim żalem uczniowie opuszczają je w piątek… Mają jeszcze marzenie, żeby kiedyś mogli tam nocować… no tak… może kiedyś 😉