Biblioteka

Biblioteka szkolna w ZPSWR jest miejscem wyjątkowym. To nie tylko przestrzeń, gdzie wypożycza się książki. Można tu pouczyć się lub pobawić, obejrzeć film, posłuchać muzyki, odpocząć od szkolnego zgiełku. Biblioteka szkolna ułatwia naukę i pozwala miło spędzić czas. Księgozbiór liczy ponad 6000 książek. Dużą część stanowią książki dla najmłodszych czytelników. Są też ciekawe pozycje z działu – literatura popularnonaukowa oraz lektury szkolne. W bibliotece prowadzone są zajęcia czytelnicze, w ramach których czytane są bajki, wiersze, opowiadania. Organizowane są konkursy wiedzy o książce, konkursy recytatorskie i konkursy plastyczno – czytelnicze.

W roku szkolnym 2016/17 w szkole realizowany był Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Otrzymane wsparcie finansowe pozwoliło wzbogacić księgozbiór biblioteki o kolejne ciekawe pozycje książkowe dostosowane do potrzeb, zainteresowań i możliwości naszych czytelników. Nasi uczniowie mają wiele problemów z opanowaniem techniki czytania, a szczególnie z czytaniem ze zrozumieniem. Nie przekreśla to jednak kontaktu z książką, z utworem literackim. Interaktywne, pobudzające do działania  i zabawy książki wciągają do wspólnej zabawy nawet tych uczniów, którzy nie przepadają za książkami. Dla uczniów, którzy rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem  znajdują się książki,  które zawierają teksty proste i krótkie, pisane wielką czcionką z kolorowymi ilustracjami. Dla uczniów, którzy nigdy nie opanują nauki czytania można znaleźć książki bez tekstu  z pięknymi ilustracjami.

Obcowanie z książką jest najprostszą formą samodzielnego doskonalenia wielu umiejętności – uczy myśleć, kształci mowę, wzbogaca wyobraźnię i oddziałuje na osobowość. Niewątpliwie przyczynia się do kształtowania potrzeb i uczuć wyższych, dostarcza im pięknych emocji i radości, przynosi dobre wzorce zachowań. Ułatwiajmy naszym uczniom kontakt z książką  lub czytajmy im, aby były mądre, dobre i szczęśliwe.